Certum Broker

9,2 mln zł w 5 lat dzięki gwarancjom

Ile tak na prawdę może zyskać firma budowlana korzystając z gwarancji ubezpieczeniowych? Wskazywanie korzyści tego rozwiązania bez podawania konkretnych liczb mija się z celem. Omawiam zatem przykład firmy, która w ciągu 5 lat znacząco poprawiła swoją sytuację finansową, gdyż w jej kasie przybyło ponad 9 milionów złotych.

Ile można odzyskać kaucji na starcie współpracy?

Firma BUDBET (nazwa zmieniona) prowadzi działalność w branży budowlanej. Najczęściej występuje jako generalny wykonawca budynków mieszkaniowych, obiektów użyteczności publicznej oraz hal przemysłowych. Zatrudnienie wynosi około 100 osób, a roczne obroty firmy wynoszą od 15 do 25 mln zł.

Od 2016 roku współpracujemy z tym klientem w gwarancjach ubezpieczeniowych. Początki współpracy polegały głównie na sprostaniu wyzwaniu jakim było zastąpienie kilku starych kaucji, które były zabezpieczeniem rękojmi dla kontrahentów z branży energetycznej oraz jednego dużego kontraktu przemysłowego wykonanego jako generalny wykonawca. Po kilku tygodniach zwolniliśmy niemal 840 000 zł – pieniądze te wróciły na konto bankowe naszego klienta.

Duży przetarg = duże zabezpieczenia

W kolejnym roku firma BUDBET wygrała duży przetarg, korzystając zarówno z gwarancji wadialnej na 300 000 zł, a następnie z zabezpieczenia należytego wykonania kontraktu na sumę 2 mln zł.

Przy tak dużym zamówieniu, osobom z branży budowlanej nie trzeba wyjaśniać, jak duże jest potrzebne zaangażowanie finansowe w pierwszych 3 miesiącach prac – konieczne jest zorganizowanie placu budowy, zaopatrzenie w materiały budowlane oraz zakontraktowanie podwykonawców, a także terminowa wypłata wynagrodzeń. Dopiero po tym czasie zaczynają spływać pierwsze pieniądze od zamawiającego. A gdyby trzeba jeszcze było wpłacić 2 mln zł na kaucję, to konieczne byłoby pozyskanie finansowania z banku, albo zwiększenie kredytu obrotowego.

Jakie korzyści z gwarancji po 5 latach?

Firma BUDBET po ponad 5 latach korzystania z gwarancji, uzyskała na 4 limitach zabezpieczenia o łącznej wartości 9,2 mln zł. Było to 35 gwarancji oraz 15 aneksów, za które klient zapłacił 315 tys. zł, a więc z każdej złotówki wydanej na gwarancje uzyskał aż 29 zł w postaci zwolnionych kaucji oraz zabezpieczeń wadium.

Analiza naszej historii współpracy pokazuje, że gdyby firma BUDBET nie korzystała z gwarancji ubezpieczeniowych, musiałaby posiadać i utrzymywać dodatkowe kredytowanie by przez okres ostatnich 5 lat w wysokości co najmniej 3 mln zł, tylko po to, żeby mieć środki na wadia oraz kaucje gwarancyjne. Zamiast tego wydając jedynie 1/10 tej kwoty otrzymywała zawsze zapłatę 100% wartości z swoich faktur nie musi obawiać się o to, czy za 5-6 lat po zakończeniu się rękojmi odzyska swoje kaucje pieniężne.

Powyższy przykład, to tylko jedna z wielu historii naszych klientów, które pokazują, jak korzystnym rozwiązaniem mogą być gwarancje ubezpieczeniowe.

Patrycjusz Rodzyński
Broker ubezpieczeniowy
Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych i finansowych
E-mail: p.rodzynski@certumbroker.pl

LinkedIn

KONTAKT

Gotowy na bezpieczniejszą
przyszłość Twojej firmy?

Wypełnij formularz, aby umówić się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc. Twoje ubezpieczenie, nasze doświadczenie – razem zbudujemy rozwiązanie idealne dla Ciebie i Twojego biznesu.

WYPEŁNIJ FORMULARZ

WYPEŁNIJ FORMULARZ