
Należności od kontrahentów stanowią zwykle jedno z najważniejszych aktywów przedsiębiorstwa, a z pewnością jest to kluczowy element dla zachowania płynności finansowej. Ryzykiem obciążającym finanse firmy są opóźnienia w płatnościach oraz brak zapłaty (częściowy lub całkowity), który spowodowany jest sytuacją faktyczną lub prawną kontrahenta.
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego, o ile zostanie odpowiednio przygotowane i dostosowane do specyfiki firmy, może być skutecznym elementem zarówno o charakterze:
– prewencyjnym (zapobieganie utraconym należnościom poprzez skuteczną windykację), jak i
– kompensacyjnym (wypłata odszkodowania za niezapłacone faktury).
Zagrożenie niewypłacalnością kontrahenta może występować w niemal w każdej firmie, przy czym może nabierać różnej intensywności i skali w zależności od tego w jakiej branży działa przedsiębiorstwo:

Zagrożenie zwykle wynika z długich terminów płatności, co może potęgować sezonowość sprzedaży i idąca za tym kumulacja sprzedaży. Nierzadko dochodzi również do dominacji jednego lub kilku odbiorców, którzy generują większość sprzedaży

Długie terminy płatności i stała niemal praktyka ich przekraczania generują wysokie poziomy zadłużenia, a dodatkowo ryzyko zwiększają sporadyczne lub jednostkowe zlecenia do poszczególnych kontrahentów i występowania wielopoziomowych struktur wśród wykonawców.

Zapłaty z dużym opóźnieniem są niestety częstą praktyką, a do tego dochodzą kumulacje należności od firm spedycyjnych czy też wykonywanie usług przewozowych dla wyłącznie jednego zleceniodawcy.

Terminy płatności są częstym argumentem negocjacyjnym i w handlu są wydłużane do nawet 120 – 180 dni, a do tego dochodzą wysokie limity kredytowe oraz nieraz także sezonowość sprzedaży.

Wykonywanie usług w sektorze B2B oznacza czasem jednorazowe fakturowanie po wykonaniu usługi, a terminy płatności rzadko są krótsze niż 30 dni, co przy niskiej kapitalizacji firm usługowych i ich małej zdolności kredytowej może prowadzić do problemów z płynnością finansową.
Ubezpieczenie należności działa w przypadku faktycznego opóźnienia w zapłacie i już po 45-60 dniach od terminu płatności można uruchomić windykację należności. Jeżeli dłużnik nie spłaci się w ciągu następnych 90-150 dni, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
Największą zaletą polisy kredytu kupieckiego jest jej działanie w sytuacji, gdy dojdzie do upadłości kontrahenta lub innej prawnej niewypłacalności (np. otwarcie postępowania układowego, odmowa wszczęcia postępowania upadłościowego). W takim przypadku nie trzeba czekać nawet 1 dnia z wnioskiem o wypłatę odszkodowania, a ubezpieczyciel płaci za całe otwarte saldo należności tego dłużnika (nawet jeszcze niewymagalne faktury).

Autor: Patrycjusz Rodzyński – broker ubezpieczeniowy
Wyślij mail: p.rodzynski@certumbroker.pl

Zamów bezpłatną konsultację brokerską i dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń i jak mogą wesprzeć Twoją firmę oraz jakie korzyści mogą jej przynieść: