Zbiór dobrych praktyk dla polis kredytu kupieckiego

PIU opublikowała zbiór dobrych praktyk dla ubezpieczenia należności

Polska Izba Ubezpieczeń razem z ubezpieczycielami oferującymi na naszym rynku ubezpieczenie kredytu kupieckiego przygotowała rekomendację, która ma na celu uporządkowanie terminologii oraz zakresu informacji zbieranych przez zakłady ubezpieczeń przed przygotowaniem oferty.

Inicjatywę tę należy ocenić pozytywnie, acz warto podkreślić, że nie ma ona charakteru obligatoryjnego i z dnia na dzień nie wpłynie na zmiany warunków ubezpieczenia, ani treści wniosków ubezpieczycieli. Większość ubezpieczycieli bardzo jest przywiązana do stosowanych nazw, które niejednokrotnie są wykorzystywane w celach marketingowych, choć należy dodać, że w codziennej pracy brokera nie generują one większych problemów.

Z kolei zakres danych zbieranych na etapie przygotowywania ofert w przypadku wiodących ubezpieczycieli jest dość zbieżny i rekomendacja nie wnosi zbyt wiele nowego, być może z wyjątkiem produktów dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie zakres informacji niektórych ubezpieczycieli był znacznie węższy.

Jest to z pewnością dobry krok i przydałby się kolejne szczególnie dotyczące standaryzacji dotyczącej chociażby decyzji o przyznanie/zmianie/anulowaniu limitów kredytowych.

Pełną treść rekomendacji można znaleźć pod tym linkiem

Patrycjusz Rodzyński
Broker ubezpieczeniowy
E-mail: p.rodzynski@certumbroker.pl

Chcesz mieć skuteczne ubezpieczenia?

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą telefonicznie najpóźniej następnego dnia roboczego i wspólnie ustalimy, jak możemy Ci pomóc.